Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
Dobranoc - wybieramy materac.
Dobranoc - wybieramy materac.

 Większość z nas w sypialni spędzi aż 1/3 swojego życia. To czy będzie to czas relaksu, wypoczynku i niezbędnej regeneracji zależy przede wszystkim od nas samych. Jest jednak w sypialni jeden przedmiot, którego wpływ na dobre samopoczucie i zdrowie użytkownika jest większy niż wpływ wszystkich pozostałych razem wziętych. Mowa oczywiście o materacu. Warto zatem podczas wybierania mebli do sypialni poświęcić nieco więcej czasu i energii na dobór materaca jak najlepiej dopasowanego do naszych oczekiwań. Przede wszystkim twardość musi być dobrana do wagi użytkownika. Tylko wtedy kręgosłup będzie we właściwej pozycji. Warto w tym miejscu jednak dodać, że nawet nie najlepszy materac będzie wyborem bardziej trafnym niż jakakolwiek sofa czy wersalka. Dzieje się tak ponieważ meble przeznaczone w głównej mierze do siedzenia są twarde, zostały wytworzone z myślą o innych celach niż spanie, które w ich przypadku jest tylko funkcją dodatkową, nie zaś główną.

 Produkowane dziś materace można podzielić na kilka głównych grup, a przynależność do nich zależy od rodzaju materiału z którego wykonany został wkład. Mamy oczywiście na rynku wiele hybryd, które w mniej lub bardziej udany sposób stanowią połączenie różnych materacy, ale ogólnie i tak wpisują się w któryś z poniżej przedstawionych typów. Można na przykład kupić materac kieszeniowy, którego wierzchnią warstwę stanowi lateks, co wymiernie przyczynia się do poprawy komfortu, ale tak czy inaczej będzie to  materac, który wpisze się w jeden z przedstawionych typów głównych:

Najprostszą wytwarzaną formą są materace bonellowe, nazywane również sprężynowymi. Wkład konstrukcji tego typu tworzą sprężyny zrobione z drutu, które zostały połączone na całej powierzchni w jedną całość. Popularność zawdzięczają przede wszystkim niskiej cenie, oraz dużej funkcjonalności. Są stosunkowo twarde, co istotne prosta konstrukcja stawia je w rzędzie wyposażenia prawie niezniszczalnego, które będzie służyło przez długie lata. Nie ma niestety róży bez kolców, materace bonellowe nie są zbyt komfortowe, nie dopasowują się do krzywizn anatomicznych. Poza tym mają jeszcze jedną dość istotną wadę, na łóżkach partnerskich ulegają zjawisku falowania i przy zmianie pozycji przez jednego z partnerów drugi będzie o tym niewątpliwie poinformowany.

 Materac bonellowy Kolekcja  Materac bonelowy z kokosem  Materac bonellowy z pokrowcem do prania

 

 Materace kieszeniowe przypominają produkty bonellowe, oferują jednak wyższy poziom komfortu użytkowego. Dzięki rozdzieleniu sprężyn i umieszczeniu ich w osobnych, materiałowych kieszeniach każda z nich pracuje oddzielnie co zapewnia znakomite podparcie punktowe ciała. Nie tylko zapewnia to wysoki komfort spania, ale sprawia, że nie występuje w nich efekt falowania, każdy ze śpiących wgniata tylko swoją część materaca. Tak jak w materacach bonellowych mamy tutaj do czynienia z doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Wiele z materacy kieszeniowych posiada ponadto zdejmowany pokrowiec do prania, co wpływa korzystnie na poziom higieny. Bardzo często tego typu materace maja więcej niż jedną strefę twardości (obszerne informacje na ten temat znajdują się w dalszej części tekstu).

  Princess  Samba  Smart natura
  

 Materace wysokoelastyczne, których wkład stanowi pianka wysokelastyczna, która w przeciwieństwie do stosownej w zwykłych materacach pianki poliuretanowej doskonale dostosowuje się do ciała. Pianka wysokelastyczna posiada wiele zalet materacy lateksowych, a pod niektórymi względami wydaje się je przerastać. Dzięki otwartej strukturze materace wykonane z tego rodzaju pianki doskonale przepuszczają powietrze i nie absorbują wody. Ich odporność na wilgoć sprawia, że są znakomitym wyborem dla alergików. Największą zaletą materacy tego typu jest możliwość dobrania odpowiedniej do wagi użytkownika twardości od H1 - bardzo miękka do H4 bardzo twarda. Materace są bardzo wygodne i idealnie podpierają ciało dzięki czemu kręgosłup znajduje się w zdrowej pozycji , a żyły tętnicze nie są uciskane co minimalizuje ryzyko drętwienia mięśni i powstawania krzywizn kręgosłupa. Z punktu widzenia ekonomii zakupu otrzymujemy więc wysokiej jakości produkt w przystępnej cenie, który charakteryzuje się ponadprzeciętną żywotnością.

 Materace termoelastyczne to wyroby bardzo dobre jakościowo, które są gwarancją komfortowego snu. Pianka termoelastyczna najczęściej zostaje połączona z wkładem innego rodzaju, stanowiąc wierzchnią warstwę materaca. Pod wpływem temperatury dopasowuje się optymalnie do naszego ciała, przybierając jego kształt. Materace tego typu są szczególnie polecane dla osób z problemami z krążeniem i zapewniają najlepsze dopasowanie do krzywizn anatomicznych ciała. Są jednocześnie bardzo żywotne, jednak podczas zakupu barierą może okazać się cena, która nie należy do niskich.

 Materace lateksowe ciągle należą do najlepszych wyrobów tego typu. Jeśli chodzi o komfort nie mają sobie równych. Lateks otrzymuje się w procesie wulkanizacji naturalnego mleczka kauczukowego, a następnie miesza z kauczukiem syntetycznym uzyskując elastyczny i trwały wkład materaca. Dobre materace lateksowe mają w składzie co najmniej 20 % lateksu naturalnego, przy czym jeśli materac jest opisany przez producenta tylko jako w 100 % lateksowy, bez podania proporcji lateksu naturalnego i syntetycznego możemy z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że mamy do czynienia z produktem niskiej jakości, który poza niższym komfortem zaoferuje nam również niską żywotność. Największą zaletą materacy lateksowych jest elastyczność, wyjątkowy komfort oraz dostosowanie się do krzywizn anatomicznych ciała. Jest to jednocześnie materac idealny dla par - materac układa się tylko w miejscu nacisku i nie pracuje po bokach. Największa wada, poza wysoką ceną to nie najlepsza wentylacja oraz problemy z utrzymaniem higieny w pomieszczeniach wilgotnych.

Wcześniej wspominałem o różnych twardościach materacy i konieczności dobierania ich do masy ciała użytkownika. Jest to jeden z najbardziej istotnych parametrów materaca, który będzie miał decydujący wpływ na komfort, wygodę ale i zdrowie śpiącego. Absolutnie nieprawdziwy jest mit o tym, że twardy materac jest najlepszy dla kręgosłupa. Zbyt twardy materac powoduje, że w miejscach ucisku krew nie krąży swobodnie, a mięśnie pracują przez cały czas, żeby utrzymać kręgosłup w linii prostej. Niestety dla zwolenników miękkich materacy również nie mam najlepszych wiadomości. Ciało zapada się zbyt głęboko i każda zmiana pozycji zmusza mięśnie do wysiłku a utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji to wysiłek, który nie pozwala na zdrowy, spokojny sen. A przecież łóżko to nie siłownia.

W pewnym stopniu producenci materacy ułatwiają nam wybór materaca podając uśrednioną twardość i do jakiej wagi jest on przeznaczony. W ten sposób powstała kwalifikacja twardości materacy:

H2 - materac miękki, szczególnie doceniany przez kobiety i dzieci. Twardość H2 zaleca się osobom o wadze do 80 kg.

H3 - to materace dość twarde. Taką twardość poleca się osobom ważącym od 80 do 100 kg. Osoby lżejsze mogą nie czuć się dobrze na materacu o tej twardości, a ich komfort snu będzie znacznie niższy.

H4 - materace twarde, nadające się wyłącznie dla osób ciężkich. Optymalna waga użytkownika powinna przekraczać 100 kg.

Są to jednak tylko orientacyjne wskazania i może się zdarzyć, że nie każdemu będzie wygodnie na materacu, który wskazuje producent kierując się tylko wagą użytkownika. Niemałe znaczenie mają indywidualne preferencje, upodobania, przyzwyczajenie, sposób spania a także wzrost użytkownika. W tym ostatnim przypadku nie możemy zapomnieć o tym, że osoba o wzroście 190 cm i wadze 90 kg będzie szczupła, natomiast ta sama waga u kogoś niskiego może oznaczać poważną nadwagę.

 

Materace zalecana twardość do wagi użytkownika

 

Strefy twardości materaca.

Najlepiej jeśli jest ich 7 (poniżej zdjęcie przedstawiające ułożenie ciała na materacu 7 polowym), można przyjąć, że jest to optymalna ilość stref jaką powinien posiadać dobry materac. Pamiętać jednak należy, że z uwagi na różnorodność przybieranych pozycji podczas snu nie w każdym przypadku i nie zawsze będzie to wyglądało tak idealnie jak na zdjęciu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że niektóre osoby wcale nie skorzystają na dużej ilości stref spania.

 

Strefy twardości materacy

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl